ارتودنسی متحرک دندان چیست؟ مزایا و هزینه ارتو متحرک

ارتودنسی متحرک چیست
فهرست مطالب

کج بودن یا انحراف دندان‌ها و فک یکی از موارد بسیار مهمی است که در بسیار از افراد وجود داشته و باعث می‌شود تا علاوه بر محرومیت از لبخندی زیبا، دچار مشکلات دیگری مانند بسته نشدن کامل دهان، سخت بودن تمیز کردن دندان‌ها، عدم جویدن مناسب غذا، ایجاد مشکلات گوارشی، مشکلات تلفظی و برخی از موارد دیگر شوند. ارتودنسی متحرک دندان یکی از بهترین روش‌های درمانی برای ناهنجاری‌های دهان و دندان است.

انجام ارتودنسی علاوه بر زیبایی و بخشیدن ظاهر مرتب و جذاب به دندان‌ها، تاثیر بسیار زیادی بر سلامت دندان‌ها و رفع مشکلات ناشی از ناهنجاری‌های فک و دندان خواهد داشت. ارتودنسی متحرک دندان یکی از روش‌های رایج و بسیار پرطرفدار محسوب می‌شود که بدون چسبانده شدن به دندان‌ها منجر به صاف و مرتب شدن دندان‌ها شده و باعث می‌شود تا جلو یا عقب‌ماندگی فک اصلاح شود. برای آشنایی بیشتر با نحوه ارتودنسی متحرک و نیز هزینه و مزایای این ارتودنسی، تا انتهای این مقاله با دکتر نازنین ثناگو همراه باشید.

ارتودنسی متحرک چیست؟

ارتودنسی-متحرک-چیست

ارتودنسی متحرک دندان را می‌توان به عنوان یکی از پرطرفدارترین روش‌های ارتودنسی دندان نام برد که برای درمان انواع ناهنجاری‌های دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این نوع ارتودنسی برخلاف ارتودنسی ثابت، به دندان‌ها متصل نبوده و شما می‌توانید در زمان‌هایی که می‌خواهید آن را از دهان خارج کرده و سپس به راحتی دوباره در دهان خود قرار دهید. همان طور که می‌دانید در ارتودنسی ثابت براکت بر روی دندان چسبانده می‌شوند و امکان خارج کردن آن از دهان وجود ندارد، اما در ارتودنسی متحرک چیزی بر روی دندان چسبانده نمی‌شود و همین امر آزادی عمل بیشتری به فرد تحت درمان می‌دهد.

البته توجه داشته باشید که این نوع ارتودنسی برای تمامی ناهنجاری‌ها مناسب نخواهد بود. درمان ناهنجاری‌های شدید دندانی با استفاده از این ارتودنسی ممکن نخواهد بود؛ بنابراین بهترین راه این است که تشخیص نوع ارتودنسی را بر عهده پزشک معالج خود بگذارید تا با توجه به نوع ناهنجاری دندان‌های شما بهترین روش را برای درمان آن انتخاب کند. به یاد داشته باشید که شما می‌توانید از یک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان دکتر ثناگو استفاده کرده و تشخیص بهترین نوع ارتودنسی برای دندان‌های خود را بر عهده دکتر ثناگو بگذارید.

ارتودنسی متحرک دندان مناسب چه افرادی است؟

ارتودنسی-متحرک-دندان-مناسب-چه-افرادی-است

امروزه بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند از ارتودنسی متحرک برای مرتب و زیبا کردن دندان‌های خود استفاده کنند. این نوع ارتودنسی برای حل بیشتر مشکلات مرتبط با نامرتبی دندان‌ها موثر بوده و می‌تواند راه‌حلی بسیار موثر برای حل این مشکلات باشد. شلوغی‌های جزئی، اوربایت مثبت، اوربایت معکوس و اورجت از جمله مشکلاتی هستند که با استفاده از ارتودنسی متحرک برطرف خواهند شد.

همچنین بهتر است بدانید که این ارتودنسی برای تمامی سنین، از کودکان تا بزرگسالان مناسب بوده و در صورت تشخیص پزشک قابل استفاده خواهد بود. توجه داشته باشید که اگر دندان‌ها به سمت بیرون یا داخل کج شده باشند، استفاده از ارتودنسی متحرک مناسب نخواهد بود. بهترین راه برای این که بدانید کدام نوع ارتودنسی برای درمان دندان‌های شما مناسب خواهد بود، تشخیص پزشک متخصص است؛ بنابراین اگر به دنبال درمان ناهنجاری‌های دندان و فک خود هستید بهترین راه مراجعه به پزشک و راهنمایی و مشورت از او خواهد بود.

بیشتر بخوانید:   ارتودنسی ثابت چیست؟ مزایا و هزینه ارتو ثابت

ارتودنسی متحرک برای کودکان

ارتودنسی-متحرک-برای-کودکان

سنین کودکی یکی از مهم‌ترین سنین برای انجام ارتودنسی و حفظ سلامتی و زیبایی دندان‌هاست. ارتودنسی متحرک یکی از روش‌های معمول رو رایج برای ارتودنسی دندان کودکان به شمار می‌رود که در آن با استفاه از دستگاه‌های متحرک ساخته شده از سیم و آکریل ارتودنسی دندان کودکان انجام می‌شود. دستگاه‌‌های متحرک دندان کودکان دارای دو نوع بوده و می‌توان آن را برای هر دو فک یا تنها یک فک مورد استفاده قرار داد.

به طور معمول دستگاه‌هایی که برای هر دو فک مورد استفاده قرار می‌گیرند بزرگ‌تر بوده و حجم بیشتری دارند. این نوع دستگاه‌ها عمدتا برای تغییر وموقعیت فک پایین مورد استفاده قرار می‌گیرند. با استفاده از ارتودنسی متحرک کودکان، می‌توانید در هنگام خوردن غذا، شست‌وشوی دندان و فعالیت‌هایی مانند شنا کردن ارتودنسی را از دهان کودکان خارج کرده و بعد از آن دوباره آن را داخل دهان کودکان قرار دهید.

انواع روش‌های ارتودنسی متحرک کدام‌ها هستند؟

انواع-روش‌های-ارتودنسی-متحرک

ارتودنسی متحرک دندان دارای روش‌های متفاوتی است که در ادامه به بررسی هر کدام از این موارد خواهیم پرداخت:

الاینر یا اینویزالاین

الاینر یا همان اینویزالاین، پلاکی بی‌رنگ از جنس ترموپلاستیک است که بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. این نوع از انواع ارتودنسی همچون سایر روش‌ها به دنبال حرکت دادن و در نهایت مرتب کردن دندان‌هاست؛ در این نوع از ارتودنسی متحرک دندانپزشک وضعیت دندان‌های شما را بررسی کرده و بعد از آن تعداد مشخصی الاینر برای شما طراحی خواهد کرد.

توچه داشته باشید که این الاینرها لازم است تا هر دو هفته یک بار جایگزین شوند تا روند درمانی به درستی پیش برود. بی‌رنگ بودن این نوع از ارتودنسی باعث می‌شود تا با قرارگیری بر روی دندان‌ها مشخص نباشد. اگر از آن دسته از افرادی هستید که دوست ندارید در دوران ارتودنسی ظاهر دندان‌هایتان متفاوت باشد، استفاده از ارتودنسی متحرک الاینر گزینه مناسبی برای شما خواهد بود.

البته توجه داشته باشید که نوع ارتودنسی با توجه به وضعیت دندان‌های هر فرد و با توجه به تشخیص پزشک معالج شما خواهد بود. راستی اگر به دنبال ویزیت و مشاوره رایگان از بهترین دندانپزشک تهران هستید، تیم دکتر نازنین ثناگو در خدمت شما خواهد بود.

پلاک متحرک با فنر زرد

ارتودنسی متحرک تک فک یا پلاک متحرک با فنر زرد، از جمله انواع ارتودنسی متحرک برای اصلاح دندان‌های قدامی عقب است. در این نوع از ارتودنسی دندان‌ها به سمت جلو حرکت کرده و در یک ردیف با سایر دندان‌ها قرار می‌گیرند.

پلاک فانکشنال

پلاک فانکشنال نوعی ارتودنسی متحرک مخصوص کودکان است که برای صاف کردن و بهبود وضعیت فک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورت کوچک بودن فضای فک بالا یا پایین، دندانپزشک قادر خواهد بود به جای کشیدن دندان‌های شما از ارتودنسی پلاک فانکشنال استفاده کند.

ریتینر یا تثبیت کننده ارتودنسی

ریتینر یا همان تثبیت کننده ارتودنسی، یکی از لوازم ارتودنسی است که بعد از اتمام دوره درمانی با براکت یا الاینر، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع ریتینر وسیله‌ای برای تثبیت دندان‌ها در جای جدیدشان است. به یاد داشته باشید که بعد از انجام درمان ارتودنسی تا مدتی احتمال بازگشت دندان‌ها به جای قبلی وجود دارد، از همین رو استفاده از این ابزار راهی برای جلوگیری از بازگشت دندان‌ها محسوب می‌شود. لازم به ذکر است که مدت زمان استفاده از ریتینر توسط دندانپزشک تعیین خواهد شد.

بیشتر بخوانید:   ارتودنسی دیمون چیست؟ مزایا و هزینه ارتودنسی دیمون

مزایای ارتودنسی متحرک دندان

مزایای-ارتودنسی-متحرک-دندان

ارتودنسی متحرک دندان همچون سایر انواع روش‌های ارتودنسی مزایا و معایبی به همراه دارد. در ابتدا برخی از مهم‌ترین مزایای استفاده از این ارتودنسی را بیان خواهیم کرد:

  • مسواک زدن در ارتودنسی ثابت اندکی سخت است چرا که باید مراقب فضای بین دندان‌ها، براکت‌ها و سیم‌های ارتودنسی باشید؛ اما در ارتودنسی متحرک دندان قادر خواهید بود ارتودنسی را از دهان خود خارج کرده و به راحتی مسواک بزنید.
  • تمیز کردن وسایل ارتودنسی متحرک بسیار آسان‌تر است و شما قادر خواهید بود آن را از دهان خارج کرده و به تمیز کردن آن بپردازید.
  • احتمال عفونت لثه و پوسیدگی دندان در این نوع ارتودنسی بسیار پایین‌تر از سایر انواع آن است.
  • امکان خارج کردن ارتودنسی متحرک دندان در هنگام غذا خوردن و یا هنگام ضرورت وجود دارد.
  • در ارتودنسی ثابت در برخی اوقات ممکن است به دلیل تمیز نشدن کامل قسمت‌های زیر براکت، لکه‌های سفیدی بر روی دندان ایجاد شوند که در ارتودنسی متحرک احتمال ایجاد این لکه‌ها وجود ندارد.

معایب ارتودنسی متحرک دندان

معایب-ارتودنسی-متحرک-دندان

ارتودنسی متحرک دندان همچون سایر انواع ارتودنسی در کنار مزایای خود، دارای معایبی هم هستند که در ادامه به بیان این معایب خواهیم پرداخت:

  • یکی از اصلی‌ترین معایب ارتودنسی متحرک این است که جویدن منجر به خراب شدن آن خواهد شد؛ بنابراین در هنگام قرار گرفتن الاینر در دهان، امکان غذا خوردن وجود نخواهد داشت و تنها قادر به نوشیدن آب خواهید بود.
  • آشامیدن نوشیدنی‌های رنگی منجر به بدرنگ و کدر شدن پلاک‌های شفاف ارتودنسی خواهد شد.
  • تنها به مدت 3 الی 4 ساعت می‌توانید این ارتودنسی را از دهان خارج کنید و به غیر از زمان غذا خوردن و مسواک زدن لازم است تا ارتودنسی در داخل دهانان قرار داشته باشد. به یاد داشته باشید که فراموش کردن قراردادن ارتودنسی در دهان منجر به کندتر شدن روند درمانی و حتی بدتر شدن وضعیت دندان‌هایتان خواهد شد.
  • در هنگام خارج کردن پلاک از دهان لازم است تا آن را شسته و درون جعبه مخصوص قرار دهید؛ در غیر این صورت احتمال کثیف شدن و یا گم شدن آن وجود خواهد داشت.

تاثیر ارتودنسی متحرک؛ ارتودنسی متحرک قبل و بعد

گفتیم که ارتودنسی متحرک دندان یکی از روش‌های معمول برای مرتب کردن و برطرف کردن ناهنجاری‌های دندان است.  برای دیدن تاثیرات این ارتودنسی بصورت تصاویر قبل و بعد اینستاگرام ما (آدرس اینستاگرام: https://www.instagram.com/drnazaninsanagoo ) را دنبال کنید تا با تاثیرات این ارتودنسی بر درمان ناهنجاری‌های دندانی بیشتر آشنا شوید.

تاثیر ارتودنسی متحرک؛ ارتودنسی متحرک قبل و بعد

روش‌های مراقبت از ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک همچون سایر ارتودنسی‌ها نیازمند مراقبت خواهد بود. به یاد داشته باشید که پلاک‌های متحرک بسیار حساس هستند و زمانی که این پلاک‌ها درون دهان شما قرار دارند لازم است از خوردن غذاهای چسبناک، شیرین و سفت خودداری کنید. به یاد داشته باشید که قراردادن پلاک‌های در آب جوش منجر به باز شدن پلاستیک پلاک و نامناسب شدن آن خواهد شد بنابراین هیچ عنوان پلاک‌ها را در آب جوش قرار ندهید.

یک حلال مخصوص شست‌وشو تهیه کرده و هفته‌ای یکبار پلاک‌های دندان خود را شست‌وشو دهید. بهتر است روش درست شست‌وشوی پلاک‌های خود را از پزشک معالجتان پرسیده و به طور صحیح پلاک‌ها را تمیز کنید.

بیشتر بخوانید:   ارتودنسی دندان چیست؟ انواع، مزایا و هزینه ارتودنسی

مدت زمان درمان ارتودنسی متحرک دندان

مدت زمان لازم برای درمان دندان‌ها با ارتودنسی متحرک به عوامل متعددی مانند وضعیت دندان‌های فرد مورد نظر و استفاده درست فرد از ارتودنسی‌ها دارد. به یاد داشته باشید که احتمال بازگشت دندان‌ها به وضعیت قبلی در استفاده از ریتینر وجود دارد؛ بنابراین اگر فاصله دندان‌های شما زیاد است یا درمان ارتودنسی پیچیده‌ای دارید، لازم است تا مدت زمان بیشتری از ریتینر استفاده کنید.

مدت زمان درمان ارتودنسی متحرک دندان

استفاده از ارتودنسی متحرک برای مرتب کردن دندان‌ها به مدت یک الی دو سال زمان لازم خواهد داشت و به طور متوسط طول دوره درمان ارتودنسی متحرک بین 1 الی 2 سال گفته می‌شود. اگر دوست دارید تا زمان دقیق دوره درمان دندان‌های خود را بدانید، می‌توانید به مطب دکتر نازنین ثناگو مراجعه کرده و علاوه بر برخورداری از یک جلسه مشاره و ویزیت رایگان، از وضعیت و طول درمان دندان‌های خود آگاه شوید.

ارتودنسی متحرک بعد از ثابت

گفتیم که مدت زمان درمان ناهنجاری‌های دندانی با استفاده از ارتودنسی متحرک برای هر فرد متفاوت بوده و ممکن است بین 1 الی 2 سال به طول بیانجامد. همچنین در برخی از موارد پزشکان بعد از انجام ارتودنسی ثابت برای بیمار و برای این که دندان‌ها در جای جدید خود ثابت باشند، مدتی از ارتودنسی متحرک برای بیمار استفاده می‌کنند. استفاده از ارتودنسی متحرک بعد از ثابت برای تثبیت دندان‌ها در جای جدید و جلوگیری از بازگشت دوباره آن‌هاست و مدت زمان آن به نظر پزشک متخصص بستگی خواهد داشت.

ارتودنسی متحرک یا ثابت؟ کدام بهتر است؟

ارتودنسی متحرک یا ثابت؟ کدام بهتر است؟

در حالت کلی نمی‌توان گفت کدام نوع ارتودنسی بهتر است دیگری است؛ هر کدام از انواع ارتودنسی دارای مزایا و معایب خاص خود بوده و نوع ارتودنسی با توجه به وضعیت بیمار مشخص خواهد شد. برای برطرف کردن ناهنجاری‌های جزئی از ارتودنسی متجرک استفاده می‌شود و در صورتی که میزان ناهنجاری بیشتر باشد از نوع ثابت استفاده خواهد شد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ارتودنسی متحرک بعد از ثابت مورد استفاده قرار بگیرد. بنابراین ارتودنسی بهتر و بدتر وجود ندارد و تمامی این موارد در برخورد با وضعیت دندان‌های بیمار مشخص می‌شوند.

مطب تخصصی دکتر نازنین ثناگو؛ راهی شگفت انگیز برای داشتن لبخندی زیبا

گفتیم که ارتودنسی متحرک دندان یکی از شیوه‌های بسیار جذاب و پرطرفدار برای بهبود موقعیت دندان‌ها و فک است. در این نوع از ارتودنسی، چیزی به دندان شما متصل نخواهد شد و شما قادر به خارج کردن آن از دهانتان خواهید بود. البته توجه داشته باشید که این ارتودنسی نیز لازم است تا ساعاتی طولانی در دهان باقی بماند و عدم استفاده درست و به موقع از آن منجر به طولانی شدن مدت زمان درمان و حتی بدتر شدن وضعیت دندان‌هایتان خواهد داشت.

مطب تخصصی دکتر نازنین ثناگو

اگر به دندبال درمان ارتودنسی دندان‌های خود هستید، سری به مطب دکتر نازنین ثناگو بزنید. دکتر ثناگو به عنوان یکی از بهترین دندانپزشکان و متخصصین ارتودنسی در تهران بوده و با ارائه یک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان به شما این امکان را می‌دهند تا از وضعیت دندان‌های خود با خبر شده و بهترین شیوه ارتودنسی را برای خود انتخاب کنید.

5/5 - (15 امتیاز)

اشتراک گذاری مقاله برای دوستان خود >>

جستجو کردن

دسترسی سریع

مطالب مرتبط آموزشی

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو-وقت-دکتر-نازنین-ثناگو

رزرو و مشاوره

برای مشاوره با همکاران فرم زیر را پر نمایید.