ارتودنسی ثابت چیست؟ مزایا و هزینه ارتو ثابت

ارتودنسی ثابت چیست
فهرست مطالب

دندان‌ها یکی از مهم‌ترین جزئیات صورت به شمار می‌روند که نقش بسیار مهمی در زیبایی و سلامت کلی بدن بر عهده دارند. نامرتب بودن دندان‌ها و قرارگرفتن آن‌ها در جای نامناسب یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که بیشتر افراد با آن درگیر هستند. این بی‌نظمی و مرتب نبودن دندان‌ها باعث می‌شود تا دندان‌ها نتوانند وظایف خود را به درستی انجام دهند و در نهایت منجر به مشکلات دیگری مانند مشکلات گفتاری، مشکل در جویدن غذا، مشکلات گوارشی، ساییده شدن مینای دندان و غیره شوند.

ارتودنسی ثابت دندان یکی از بهترین و رایج‌ترین راه‌های درمان این ناهنجاری‌ها و بی‌نظمی‌هاست. درمان بی‌نظمی دندان‌ها با ارتودنسی ثابت علاوه بر زیبا کردن ظاهر دندان‌هایتان منجر به ارتقا سلامت عمومی دندان‌ها و بهبود وضعیت آن‌ها خواهد شد. اگر به دنبال داشتن دندان‌هایی زیبا و سالم هستید و دوست دارید تا لبخندی زیبا به چهره خود ببخشید، تا انتهای این مقاله از وبسایت دکتر نازنین ثناگو با ما همراه باشید.

ارتودنسی ثابت چیست؟

ارتودنسی-ثابت-چیست

ارتودنسی ثابت یکی از انواع رایج ارتودنسی محسوب می‌شود که برای مرتب و صاف کردن دندان‌ها مورد استفاده قرار گرفته و لبخندی زیبا را به شما هدیه خواهد کرد. در این نوع از ارتودنسی ابزار و دستگاه‌های ارتودنسی به صورت ثابت بر روی دندان‌ها قرار گرفته و امکان جابجایی آن‌ها در طول مدت درمان وجود نخواهد داشت. در روش ارتودنسی ثابت نیروی لازم برای حرکت دندان‌ها و قرارگیری آن‌ها در جای درست خود، به وسیله اجزایی به نام براکت که به صورت نگین بر روی دندان‌ها گذاشته می‌شوند اعمال می‌شود.

ارتودنسی ثابت دارای انواع مختلفی است و دندانپزشک ممکن است از برکت‌های سرامیکی، فلزی یا ارتودنسی پشت دندانی برای درمان ناهنجاری‌های دندانی شما استفاده کند. بهتر است تشخیص نوع ارتودنسی لازم برای درمان دندان‌های خود را بر عهده پزشک متخصص گذاشته و با اعتماد به او کمک کنید تا روند درمانی دندان‌هایتان سریع‌تر پیش رود.

اجزای ارتودنسی ثابت دندان

اجزای ارتودنسی ثابت دندان

انجام ارتودنسی ثابت نیازمند ابزار و وسایلی خواهد بود تا نظم را به دندان‌های شما هدیه کند. بریس یکی از مهم‌ترین دستگاه‌های مورد نیاز برای درمان بی‌نظمی دندان‌هاست. بریس از چند قطعه کوچک تشکیل شده که منجر به حرکت دندان‌ها و در نهایت جایگیری درست آن‌ها خواهند شد. براکت (سادهد و قلابدار)، الاستیک و کش، باند، سیم و مینی اسکرو یا پیچ ارتودنسی از جمله مهم‌ترین اجزا تشکیل دهنده هر بریس هستند.

انواع ارتودنسی ثابت

انواع ارتودنسی ثابت

گفتیم که ارتودنسی ثابت دارای انواع مختلفی است و دندانپزشک با توجه به نوع ناهنجاری و شرایط فرد مورد نظر، از انواع بریس‌ها استفاده می‌کند. در ادامه انواع مختلف ارتودنسی ثابت دندان را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

ارتودنسی ثابت فلزی و ارتودنسی ثابت سکشنال

براکت‌های فلزی مورد استفاده در ارتودنسی ثابت از جنس فولاد ضدزنگ بوده و بر روی دندان‌ها چسبانده می‌شوند. این براکت‌ها با استفاده از سیم ارتودنسی به هم وصل می‌شوند و سیم ارتودنسی نیز با استفاده از حلقه‌های الاستیک به براکت‌ها متصل می‌شوند. توجه داشته باشید که لازم است حلقه‌های الاستیک در بازه‌های زمانی تعیین شده توسط دندانپزشک تعویض شوند.

بیشتر بخوانید:   ارتودنسی دیمون چیست؟ مزایا و هزینه ارتودنسی دیمون

ارتودنسی پشت دندانی

ارتودنسی پشت دندانی یا ارتودنسی لینگوال از جمله انواع ارتودنسی ثابت محسوب می‌شود که در آن براکت‌ها در پشت دندان قرار گرفته و در طول درمان تفاوتی در ظاهر دندان‌هایتان دیده نخواهد شد. بسیاری از افراد دوست دارند تا در در طول درمان ارتودنسی، سیم‌ها و براکت‌ها بر روی دندان‌هایشان دیده نشود؛ این نوع ارتودنسی یکی از روش‌های مناسب برای این افراد خواهد بود. البته توجه داشته باشید که تمیز کردن این نوع از براکت‌ها سخت‌تر بوده و ممکن است صحبت کردن را برای شما سخت‌تر کند.

بریس‌های خود تنظیم شونده

در این نوع از ارتودنسی ثابت نیازی به حلقه‌های الاستیکی نخواهد بود. براکت‌ها در این نوع از ارتودنسی سیم را بدون نیاز به حلقه‌ها نگه داشته و به حرکت راحت‌تر سیم کمک خواهند کرد.

براکت‌های سرامیکی ثابت

این نوع از براکت‌ها همرنگ دندان بوده و در مقایسه با سایر براکت‌ها نمود ظاهری کمتری بر روی دندان‌ها دارند. مهم‌ترین نکته در مورد این نوع از براکت‌ها این است که باید مصرف قهوه، چای و نوشیدنی‌های رنگی را کنترل کنید چرا که خوردن مدام این نوشیدنی‌ها منجر به تغییر رنگ براکت‌ها و در نهایت از بین رفتن زیبایی‌های آن‌ها خواهد شد. همچنین در نظر داشته باشید که احتمال شکستگی این نوع براکت‌ها بالا بوده و در طول درمان نباید خوردنی‌های سفت را با دندان خورد کنید.

تفاوت ارتودنسی ثابت و متحرک

تفاوت ارتودنسی ثابت و متحرک

یکی از مهم‌ترین سوالات مراجعه کنندگان این است که ارتودنسی ثابت بهتر است یا ارتودنسی متحرک؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا بهتر است به این سوال پاسخ دهیم که ارتودنسی متحرک دندان چیست و چه مزایایی دارد؟ در یک تعریف کوتاه می‌توان گفت در ارتودنسی متحرک برخلاف ارتودنسی ثابت، براکت‌ها به دندان نمی‌چسبند و امکان خارج کردن این ارتودنسی در زمان اضطرار وجود دارد.

توجه داشته باشید که اگر مشکلات و ناهنجاری‌های دندانی پیچیده‌ای داشته باشید، استفاده از ارتودنسی متحرک موثر نخواهد بود و لازم است تا از ازتودنسی ثابت استفاده کنید. البته بهتر است بدانید این دو نوع ارتودنسی تفاوت‌های دیگری هم دارند که در ادامه به بیان این تفاوت‌ها خواهیم پرداخت:

برررسی تفاوت ارتودنسی ثابت و متحرک
ارتودنسی ثابت ارتودنسی متحرک
بیشتر انواع آن بر روی دندان قابل مشاهده است. بیشتر انواع آن نامرئی بوده یا کمتر دیده می‌شود.
بهترین روش برای مشکلات پیچیده دندانی است. برای درمان مشکلات سطحی دندانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
نیازمند مراقبت‌های بهداشتی بیشتری است. مراقبت‌های دندانی بیشتری نیاز نخواهد بود.
مدت زمان درمان کوتاه‌تر خواهد بود. مدت زمان درمان طولانی‌تر خواهد بود.
نیروی بیشتری به دندان‌ها وارد می‌شود. نیروی کمتری به دندان‌ها وارد می‌شود.
نیازی به کنترل درمان نخواهد داشت. در طول درمان نیاز به همکاری بیمار بیشتر خواهد بود.
بیشتر بخوانید:   ارتودنسی متحرک دندان چیست؟ مزایا و هزینه ارتو متحرک

 

کاربرد ارتودنسی ثابت

کاربرد ارتودنسی ثابت

نوع ارتودنسی مناسب برای دندان‌های شما با توجه به شرایط و نوع ناهنجاری دندان‌هایتان مشخص خواهد شد. برخی از مهم‌ترین مشکلات و ناهنجاری‌هایی که برای درمان آن‌ها باید از ارتودنسی ثابت استفاده کرد عبارتند از:

 • قرارگیری دندان‌ها در موقعیت نامناسب
 • وجود فاصله میان دندان‌ها
 • کراس بایت یا همان قرارگیری دندان‌های فک بالا به صورت عقب‌تر از دندان‌های فک پایین
 • شلوغی دندان‌ها به علت وجود فضای کم در فک
 • اپن بایت یا همان وجود فاصله میان دندان‌های فک بالا و پایین (وجود فاصله زیاد میان دو فک)
 • افست میدلاین یا همان منطبق نبودن خط میان دندان‌های بالا با دندان‌های پایین
 • اوربایت یا همان پوشش دندان‌های فک پایین به وسیله دندان‌های فک بالا
 • قرارگرفتن نامناسب دندان‌ها و مشکلات آپنه خواب

ارتودنسی ثابت برای چه افرادی مناسب است؟

ارتودنسی ثابت برای چه افرادی مناسب است

ارتودنسی ثابت برای افراد در رده‌های سنی مختلف مناسب بوده و قادر به درمان انواع مشکلات دندان و فک است. این نوع ارتودنسی برای درمان ناهنجاری‌های دندانی کودکان، نوجوانان و بزرگسالان مناسب بوده و می‌تواند مشکلات پیچیده دندانی را حل کند. البته گفتیم که تشخیص نوع ارتودنسی مناسب برای درمان ناهنجاری‌های دندانی شما باید توسط دندانپزشک متخصص انجام شود.

اگر به دنبال بهترین دندانپزشک تهران برای اطلاع از بهترین نوع ارتودنسی برای درمان ناهنجاری‌های دندانی خود هستید، مطب دکتر نازنین ثناگو بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. شما می‌توانید با مراجعه به مطب دکتر نازنین ثناگو از یک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان بهره‌مند شده و از وضعیت دندان‌های خود و بهترین روش درمان آن مطلع شوید.

ارتودنسی ثابت برای چه افرادی مناسب نیست؟

گفتیم که ارتودنسی ثابت بسیاری از مشکلات دندانی را برطرف کرده و برای تمامی رده‌های سنی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما گاهی مشکلات دندان و فک به حدی زیاد است که درمان آن با ارتودنسی ثابت ممکن نخواهد بود و پزشکان برای درمان آن نیازمند جراحی فک خواهند بود.

همچنین لازم به ذکر است که افرادی که بیماری پریودنتال (بیماری لثه) دارند، قادر به استفاده از براکت‌های ثابت نخواهند بود. بافت لثه در این افراد دچار عفونت شده و نصب براکت وضعیت آن را بدتر خواهد کرد؛ بنابراین افرادی با این بیماری نمی‌توانند از ارتودنسی ثابت استفاده کنند.

مزایای ارتودنسی ثابت

مزایای ارتودنسی ثابت

استفاده از ارتودنسی دندان برای درمان ناهنجاری‌ها و بی‌نظمی‌های دندان یکی از رایج‌ترین روش‌ها محسوب می‌شود. در ادامه برخی از مهم‌ترین مزایای استفاده از ارتودنسی ثابت را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

 • مناسب برای افراد در سنین مختلف
 • کوتاه بودن مدت زمان درمان در مقایسه با سایر روش‌های ارتودنسی
 • درمان بیشتر ناهنجاری‌های پیچیده دندانی
 • درمان اصلاحات دندانی نیازمند قوس ایده‌آل

معایب استفاده از ارتودنسی ثابت

استفاده از ارتودنسی دندان برای درمان بی‌نظمی دندان‌ها در کنار مزایا و خوبی‌ها، معایبی هم دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • بالا بودن میزان نیروی وارد شده به دندان‌ها
 • سختی تمیز کردن و بالا بودن خطر پوسیدگی دندان‌ها
 • ناراضی بودن برخی از افراد از ظاهر بریس ثابت
بیشتر بخوانید:   ارتودنسی دندان چیست؟ انواع، مزایا و هزینه ارتودنسی

مدت زمان درمان ارتودنسی ثابت

مدت زمان درمان ارتودنسی به وضعیت دندان‌های فرد مورد نظر، نوع ناهنجاری و سایر شرایط بستگی دارد؛ اما می‌توان گفت به طور معمول درمان ناهنجاری‌های دندانی بین 18 الی 24 ماه طول خواهد کشید. البته در صورت پیچیده بودن ناهنجاری‌ها یا جراحی فک ممکن است این درمان بین 30 الی 36 ماه به طول بیانجامد.

هزینه ارتودنسی ثابت؛ هزینه ارتودنسی ثابت در 1403 چقدر است؟

هزینه ارتودنسی ثابت

هزینه ارتودنسی ثابت دندان‌ها به عوامل متعددی مانند وضعیت اولیه دندان‌ها، مدت زمان مورد نیاز برای درمان، نوع براکت‌ها و برخی از موارد دیگر بستگی داشته و نمی‌توان هزینه ثابتی برای تمام افراد در نظر گرفت. بهترین راه برای این که از هزینه ارتودنسی دندان‌های خود با خبر شوید، مراجعه به یک پزشک متخصص و مشورت با اوست. اگر به دنبال بهترین دندانپزشک تهران هستید و دوست دارید تا ارتودنسی دندان‌های خود را با قیمت مناسب انجام دهید، دکتر نازنین ثناگو بهترین انتخاب برای شماست. شما می‌توانید از یک جلسه مشاوره و ویزیت رایگان دکتر ثناگو استفاده کرده و از هزینه ارتودنسی ثابت دندان‌های خود با خبر شوید.

ارتودنسی ثابت دندان؛ راهی برای داشتن دندان‌هایی مرتب و لبخندی زیبا

ارتودنسی ثابت دندان یکی از مهم‌ترین روش‌های اصلاح دندان و فک شمرده می‌شود که برای درمان انواع ناهنجاری‌های شدید و اصلاح فک با فرم و ساختار نامناسب مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش دندانپرشک از دستگاهی برای درمان دندان‌ها استفاده خواهد کرد و لازم است این دستگاه در طول مدت درمان بر روی دندان‌های شما قرار بگیرد.

ارتودنسی ثابت دندان

اگر به دنبال داشتن دندان‌هایی مرتب و لبخندی جذاب هستید، اگر دوست دارید تا اصلاح ناهنجاری‌ها و بی‌نظمی‌های دندان‌های خود را به دست یک فرد متخصص و باتجربه در این زمینه سپرده و یک درمان موثر را تجربه کنید؛ بهتر است سری به مطب دکتر نازنین ثناگو در تهران بزنید.

دکتر نازنین ثناگو به عنوان یکی از بهترین دندانپزششکان تهران با سال‌ها تجربه و فعالیت به بررسی وضعیت دندان‌های شما پرداخته و با استفاده از جدیدترین و بهترین متدهای درمانی، ناهنجاری‌های دندانی و فک شما را درمان خواهد کرد. دکتر نازنین ثناگو با تمرکز بر جزئیات و با اهمیت به کیفیت، لبخندی زیبا و اعتماد به نفس را به شما هدیه خواهد کرد. همچنین شما می‌توانید با مراجعه به مطب دکتر ثناگو از یک جلسه ویزیت و مشاوره رایگان بهره‌مند شده و یک قدم مهم در جهت درمان دندان‌های خود بردارید.

5/5 - (53 امتیاز)

اشتراک گذاری مقاله برای دوستان خود >>

جستجو کردن

دسترسی سریع

مطالب مرتبط آموزشی

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رزرو-وقت-دکتر-نازنین-ثناگو

رزرو و مشاوره

برای مشاوره با همکاران فرم زیر را پر نمایید.